Starostlivosť

Každé nové tetovanie je vlastne akési zranenie, o ktoré je potrebné sa vhodne starať.

Bezprostredne po tom, ako bolo tetovanie dokončené, je potrebné tetované miesto zakryť špeciálnou fóliou , ktorú Vám tatér zabalí a tú budete mať na tetovaní 6 dní ak Vám tatér nepovie ináč. Po 6 dňoch opatrne odstránite a následne už len tetovanie natierate doporučeným krémom 2-3 x denne alebo podľa potreby. Dalšie 3 týždne sa tetovanie bude regenerovať a úplne zahojí.Počas celej tejto doby jedného mesiaca sa tetovanie NESMIE opaľovať !!! po tejto dobe pokiaľ pôjdete na slnko už len s použitím špeciálneho opaľovacieho krému , ktorý Vám tatér doporučí .

Dva tipy na záver

  • v starostlivosti o tetovanie sa odporúča pokračovať aj po zahojení, môže sa použiť napríklad krém s obsahom vitamínu E alebo aftercare zakúpený u tatéra .
  • čerstvé tetovanie nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu (môže „vytiahnuť“ farbu z pokožky alebo použiťe opalovací krém ktorý sa dá zakúpiť u tatéra .

Piercing predstavuje chirurgický zákrok menšieho rázu.

Pri čistení piercingu je zvýšená možnosť zaviesť do piercingu zárodok infekcie. Preto je dôležité ošetrovať piercing s čistými rukami. S  čerstvým piercingom sa môžete normálne sprchovať, ale nedoporučuje sa používať parfumované mydlá alebo mydlá s obsahom alkoholu.Tieto mydlá pokožku nadmerne vysušujú. Minimálne dva týždne sa musí piercing dvakrát až trikrát denne čistiť dezinfekčným roztokom. Viackrát sa táto procedúra nedoporučuje, dochádzalo by k nadmernému vysušovaniu pokožky v okolí piercingu. Prostriedok sa nechá chvíľu pôsobiť a potom pomocou vatového tampónu sa odstránia vzniknuté chrastičky a iné nečistoty. Je vhodné piercingom (šperkom) pohybovať v smere aplikácie „tam a späť“, aby sa tak dezinfekčný prostriedok dostal do kanálika a mohol tak pôsobiť zvnútra piercingu. Po uplynutí dvoch alebo troch týždňov sa prostriedok aplikuje naďalej raz denne až do doby úplného zahojenia piercingu. Piercing sa hojí smerom do vnútra, preto aj keď sa zdá, že je piercingový kanálik zahojený, môže byť vo vnútri stále čiastočne nezahojený a preto sa doporučuje prostriedok používať ďalších šesť týždňov.

Piercinig v ústach sa čistí ústnou vodou. Okrem klasickej hygieny dutiny ústnej ako je používanie zubnej pasty, je vhodné preplachovať ústa ústnou vodou po každom jedle. Fajčeniu je vhodné sa vyhýbať a tiež alkoholu. Na ústup opuchu jazyka, ktorý trvá dva až tri dni, je vhodné požiť kocku ľadu. Nie je vhodné konzumovať horúce, štiplavé, príliš kyslé jedlá a mliečne výrobky. V prípade, že sa objavia alergické reakcie na kov, je vhodné navštíviť buď piercingové štúdio a vymeniť šperk za šperk z iného materiálu, alebo lekára, ktorý môže predpísať prostriedok na podporu ústupu reakcie. S čerstvým piercingom sa vyhýbajte slnku a návštev solárií a sauny. Pri vystavovaní piercingu teplote dochádza k zápalom v okolí piercingu, čo predlžuje dobu hojenia.
Pokiaľ absolvujete aplikáciu v letnom období, vyhnite sa kúpaniu v spoločných vodách (bazény, prírodne vodné nádrže, atď.) Tieto vody sú veľkým zdrojom nečistôt, ktoré by mohli nielen predĺžiť dobu hojenia, ale by mohla vzniknúť aj infekcia.
Behom hojenia piercing produkuje lymfatickú tekutinu, ktorá je lepkavá, bielo-žltej farby. Po zaschnutí vytvára ostrú chrastičku, ktorá sa tvorí v oblasti vchodu a vývodu piercingu a tiež na šperku. Nadmerné čistenie piercingu, jeho nesprávne vypláchnutie po použití mydla alebo po použití dezinfekčného prostriedku, ktorý piercing nadmerne vysušuje, to všetko môže spôsobiť, že piercing sčervenie, je presušený a tiež môže pokožka praskať. Precitlivenosť na používaný prostriedok pri ošetrovaní môže vyvolať pichanie a pálenie počas jeho používania a tak vyvolať sčervenanie či drobné pľuzgieriky v okolí piercingu.

Pri podozrení na nežiadúce reakcie je najlepšie prestať ho používať.

Detergenty v pracích prostriedkoch, ktoré obsahujú enzýmy, by sa nemali používať na pranie prádla, ktorý je v bezprostrednom kontakte s piercingom.

Na záver:

  • Odporúčame riadiť sa radami vášho piercera, ktoré zväčša pramenia zo skúseností získaných počas svojej praxe.